995 – warto wiedzieć, warto zapamiętać, oby się nigdy nie przydał…

20 listopada uruchomiony został nowy numer alarmowy 995, dedykowany do systemu Child Alert wdrażanego przez Komendanta Głównego Policji, którego zadaniem jest inicjowanie akcji poszukiwawczej w przypadku uprowadzenia dziecka.

 

Child Alert jest systemem alarmowym, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą. System angażuje w poszukiwanie zaginionych dzieci wszelkie dostępne kanały informacyjne, a wiadomość o zaginionym dziecku jest natychmiastowo rozpowszechniana. Wizerunek dziecka jest publikowany m.in. za pośrednictwem stacji telewizyjnych, radiowych, internetu. Tablice informacyjne znajdują się w miejscach publicznych m.in. na dworcach, lotniskach. System alarmowy Child Alert działa w 11 krajach Unii Europejskiej.

 

Budowa systemu Child Alert to inicjatywa europejska, której celem jest zwiększenie efektywności poszukiwania zaginionych dzieci poprzez zaangażowanie obywateli, mediów oraz organizacji pozarządowych.

Dodatkowe informacje nt. Systemu Child Alert i poszukiwania osób zaginionych w Polsce, na stronach internetowych MSW oraz Fundacji ITAKA, a także na stronie internetowej Systemu Child Alert.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.