Sołectwo Siniec podsumowało zeszły rok

Podczas lutowej sesji Rady Gminy Srokowo, sołtys sołectwa Siniec przedstawił zebranym prezentację dokumentującą zeszłoroczne działania aktywizujące i integrujące mieszkańców tej społeczności.

W styczniu 2012 r odbył się kulig, w którym uczestniczyli wszyscy chętni – mieszkańcy zorganizowali we własnym zakresie transport i przygotowali ognisko, gdzie po kuligu można było upiec kiełbaski i wspólnie ze swoimi pociechami miło spędzić czas.

W styczniu i lutym młodzież z sołectwa Siniec część swojego wolnego czasu spędzała na świetlicy, gdzie grała w tenisa stołowego, robiła ozdoby choinkowe do świetlicy i do kościoła w Srokowie. W sytuacji, gdy w świetlicy było zbyt zimno aby prowadzić tam jakiekolwiek zajęcia, dzieci spotykały się w prywatnym mieszkaniu sołtysa w Sińcu, czasami popołudniami w tym mieszkaniu gromadziło się do 20 osób, które wspólnie układały wielkie puzzle, słuchały muzyki, oglądały filmy czy kolorowały malowanki. Na pożyczonych łyżwach szkolnych dzieci jeździły na wiejskim stawie.

W marcu 2012 r w świetlicy wiejskiej w Sińcu zorganizowane zostało szkolenie dla rolników dotyczące zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Na spotkanie przyszło 13 osób. Po szkoleniu przeprowadzono test sprawdzający wiedzę – osoba, która wykazała się największą wiedzą w zakresie BHP otrzymała nagrodę rzeczową (wiertarkę).

13 kwietnia 2012 odbyło się zebranie wiejskie dnia z udziałem Wójta Gminy. Na zebraniu obecnych było 32 mieszkańców, rozmawiano na ważne dla sołectwa tematy:

– projekt budowy kanalizacji w Sińcu i Kątach- Wójt rozmawiając z mieszkańcami obiecał ,że jeżeli zostanie zamknięta szkoła w Jegławkach, to będą pieniądze na wykonanie kanalizacji.

– projekt przebudowy zlewni w Sińcu na świetlicę wiejską – Wójt zapewnił, że projektanci zajmują tą sprawą i wszystko jest na dobrej drodze.

– poruszono także sprawę dziurawych dróg i niesprawnego oświetlenia.

W kwietniu i maju 2012 r. mieszkańcy Sołectwa Siniec wraz z członkami Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Siniec „Blusztyn” uprzątają 3,5 hektarowy zabytkowy park w Sińcu, aby w przyszłości powstało tam miejsce dla mieszkańców do spędzania wolnego czasu.

W czerwcu Siniec odwiedzają goście z niemieckiego miasta Wessel, którzy chcą odwiedzić zabytkowy cmentarz i park na terenie wsi. Mieszkańcy przygotowali poczęstunek, który mile zaskoczył gości. W czerwcu w sołectwie zorganizowany został także „Dzień Sportu” – przed sportowymi zmaganiami mieszkańcy sprzątali wspólnie miejscowość, później był już czas na wspólne sportowe zabawy dorosłych i dzieci.

W okresie wakacji Stowarzyszenie „Blusztyn” w ramach gminnego konkursu dotacyjnego zrealizowało projekt „Wakacje w siodle”, w którym mogły wziąć udział dzieci z terenu naszej gminy.

W grudniu w bieżącej edycji konkursu „Praktyki Godne Naśladowania” organizowanego przez LGD9 mieszkańcy sołectwa zdobyli dwie nagrody:

– jako Stowarzyszenie „Blusztyn” – za akcję „Dla tych którzy byli tu przed nami”,

– jako sołectwo – za inicjatywę „Czysto ,zdrowo i sportowo w całym sołectwie Siniec”.

 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.