Bezpłatne medyczne programy profilaktyczne

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ Olsztynie uprzejmie informuje, że na terenie naszego województwa istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych programów profilaktycznych, finansowanych z innych środków aniżeli środki NFZ. Należą do nich:

I. Program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Program ten finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia i bezpośrednio z Ministerstwem jednostki służby zdrowia podpisują umowę na wykonywanie badań w ramach programu.

Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego adresowany jest do osób:

  • w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego,

  • w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,

  • osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest skierowanie z Poradni Genetycznej.

Do badania nie kwalifikują się osoby, które miały badanie w ciągu ostatnich 10 lat.

W ramach programu wykonywana jest kolonoskopia tj. badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Kolonoskopia realizowana w ramach programu jest bezpłatna. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Przed badaniem konieczne jest wypełnienie specjalnej ankiety.

Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego wykonywany jest w placówkach:

1.

Szpital MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Al. Wojska Polskiego 37, Pracownia Endoskopowa Budynek C, I piętro tel.89-539-84-56

2.

Olsztyński Ośrodek Onkologiczny ”KOPERNIK”, Ul. Kopernika 30, Pracownia Endoskopii, tel 89-535-61-07, 664-830-861

3.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Olsztyn, Ul. Żołnierska 18, Pracownia Endoskopii,wysoki parter pokój 83 A , tel. 89-53-86-204

4.

NZOZ „Twoje Zdrowie” w Elblągu, Ul. Żeromskiego 22 (w budynku Szpitala Miejskiego), tel 55-23-23-055

II. Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka płuc.

Program profilaktyki raka płuc został zorganizowany jest przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Badania w ramach programu finansowane są ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program jest skierowany do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, w wieku powyżej 50 lat, którzy od co najmniej 20 lat wypalają minimum 1 paczkę papierosów dziennie lub mają za sobą historię palenia tytoniu w ilości 20 „paczkolat” (przez 20 lat – min. paczka dziennie). W ramach programu wykonywana jest tomografia komputerowa klatki piersiowej. Badanie przeprowadzane jest bez kontrastu, z niską dawką promieniowania, także jest całkowicie nieinwazyjne bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Osoby, u których zostaną wykryte zmiany w płucach, będą kierowani do dalszej diagnostyki i leczenia.

Do badań nie kwalifikują się osoby z objawami chorób układu oddechowego oraz u których wcześniej rozpoznano choroby płuc.

Aby wziąć udział w programie wymagane jest skierowanie potwierdzające zasadność badania przez lekarza rodzinnego.

Badanie jest bezpłatne zarówno dla lekarza jak i pacjenta.

Ze skierowaniem należy zgłosić się do Olsztyńskiego Ośrodka Onkologicznego w Olsztynie na ul. Kopernika 30, do pokoju nr 7 lub przesłać pocztą na adres:

Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „KOPERNIK” Sp. z o.o., ul. Kopernika 30 pok. 7 10-513 Olsztyn

Rejestracja do programu pod nr telefonu: 664-830-861 lub 664-830-879.

Szczegółowe informacje o Programie udzielane są przez Koordynatora programu Małgorzatę Huścio pod nr telefonu: 664-830-861 lub 664-830-879.

Powiaty biorące udział w Programie: węgorzewski, olsztyński (bez miasta Olsztyn), olecki, lidzbarski, działdowski, mrągowski, gołdapski, nidzicki, giżycki, szczycieński, iławski, piski, ostródzki.

ANKIETY I SKIEROWANIA ORAZ INNE MATERIAŁY INFORMACYJNE O PROGRAMIE DOSTĘPNE SĄ NA STRONIE WWW. KOPERNIK-OLSZTYN.PL

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.