Nogi do stołów – jak wybrać? Co warto wiedzieć?

Nowoczesne stoły i nogi do stołów

Stoły są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Stół jest niezbędny niemal w każdym pomieszczeniu, gdyż posiada on wysokie walory funkcjonalne. Nogi do stołów powinny być odpowiednio dobrane. Funkcjonalność stołu docenia się zwłaszcza w kuchni lub jadalni, gdzie jest on użytkowany w największym stopniu. Stół kuchenny nadaje charakteru oraz stylu całej kuchni. Na on bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy całe pomieszczenie. Duży stół zapewnia swobodę i wygodę podczas posiłku. Jest to ważne zwłaszcza dla wielodzietnych rodzin, gdzie wiele osób zasada do stołu podczas każdego posiłku.

Dzięki temu, że blat jest duży, każdy członek rodziny ma zapewnioną wystarczającą ilość miejsca, aby swobodnie czuć się podczas jedzonego posiłku. Duży stół ma oczywiście swoje wady. Przede wszystkim w związku ze swoim gabarytem, zajmuje sporo miejsca. Może to być kłopotliwe, kiedy posiadamy małe pomieszczenia. Wówczas stół znacznie ogranicza posiadaną ilość miejsca oraz sprawia, że wnętrze wydaje się mniejsze niż w rzeczywistości. Wiele osób zastanawia się czy lepiej wybierać stoły klasyczne czy nowoczesne. Jest to decyzja, która powinna korespondować ze stylem oraz aranżacją całego domu lub mieszkania. Więcej ciekawostek oraz informacji możemy odnaleźć na stronie: https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu

Wybór odpowiednich nóg do stołu

Nogi do stołów w dużej mierze nadają styl całego stołu. Są bardzo istotnym elementem stołu z kilku przyczyn. Po pierwsze nogi do stołu zapewniają jego stabilność oraz jakość. Tylko odpowiednia i porządna podstawa do stołu sprawi, że stół nie będzie ulegał przemieszczaniu oraz nie będzie się ruszał. Podstawy do stołów powinny być zatem wykonane z porządnych materiałów, aby  stół mógł służyć przez długie lata bez konieczności dodatkowych napraw.

Poza tym, że nogi do stołu zapewniają jego stabilność, to pełnią również ważne funkcje dekoracyjne. Estetyczne nogi do stołów sprawiają, że cały stół, a tym samym pomieszczenie jest eleganckie oraz estetyczne. Warto zauważyć, że wiele osób nakrywa stół obrusem, który zakrywa blat, natomiast nie zakrywa podstawy do stołu. Przez to podstawy do stołów są wówczas ekslonowane i warto zadbać o to, aby były one eleganckie.

Nogi do stołów – wartość estetyczna

Nogi do stołów jako najważniejszą pełnią funkcję podstawy, gdyż podtrzymują one blat stołu. Nogi do stołu powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej jest to drewno, jednak wiele osób posiada stoły z metalowymi nogami. Podstawa do stołu może mieć również kształt belki poprzecznie ułożonej względem blatu stołu i podtrzymywanej przez równoległe drążki. Ułożenie poszczególnych elementów zależy w każdym przypadku os rodzaju oraz stylu danego stołu. Niezmiennie jednak podstawy do stołów muszą być solidne, aby utrzymać nie tylko ciężar blatu, ale także wszystkich przedmiotów, które się na nim znajdą. Nogi do stołów pełnią także funkcje estetyczne.

Z tego względu dobrze, kiedy nogi do stołów posiadają dodatkowe zdobienia lub wzory. W przypadku gdy podstawa do stołu jest drewniana, pięknie prezentować się będą różnego rodzaju rzeźby. Mogą być one niewielkie i nieznacznie zmieniać formę podstaw do stołu, aby zyskały one dodatkowe walory estetyczne. Wszystkie niemalże stoły wykonane w dawnym stylu klasycznym zawsze posiadały wyjatkowo piękne zdobienia, zawierające najczęściej motywy roślinne lub kwiatowe. Współcześnie nogi do stołów są najczęściej proste oraz stosunkowo obszerne względem blatu, co sprawia, że stół wygląda na ciężki i solidny.