Ferie zimowe – wymarzona przerwa od szkoły

Dzieci chętnie się uczą, gdy program realizowany jest w sposób dla nich interesujący. Nawiązują w szkole przyjaźnie, poznają nowe zabawy. Pomimo tych pozytywów, każdy mały uczeń marzy o odpoczynku. Chciałby pobiegać po dworze, obejrzeć ciekawą bajkę w telewizji lub pograć w grę komputerową. Oczekiwanie na przerwę od chodzenia do szkoły czasami potrafi się dłużyć, jednak gdy już nadejdzie, dzieci nie wiedzą, jak naprawdę wypełnić swój wolny czas.

Rodzice w pracy, a dziecko się nudzi

Gdy nadchodzą ferie zimowe, dziecko w wieku szkolnym musi zapełnić sobie czas samo, ewentualnie zostaje pod opieką dziadków lub kogoś innego z rodziny, ponieważ zwykle rodzic trzyma urlop na wakacje. Nie zawsze ciocia, czy inny opiekun jest w stanie tak zorganizować czas podopiecznemu, aby się nie nudził. Zezwalanie dziecku na całodzienne przesiadywanie w pokoju przed ekranem (komputer, telewizor) jest niewychowawczym posunięciem. Jeżeli nie mamy pomysłu, w jaki sposób dziecko może spędzić ten wolny czas, znajdźmy mu zorganizowane półkolonie lub obóz.

Jest wiele propozycji dla dzieci szkolnych, by zapewnić im dobrą zabawę w czasie ferii. Odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Organizatorami są zwykle ludzie po wyższych szkołach pedagogicznych, specjalnie przeszkoleni, odpowiedzialni, z doświadczeniem, lubiącymi dzieci i chętnie spędzą z nimi wolny czas. Podczas ferii zimowych program nacechowany jest tematami zgodnymi z porą roku, ale ponieważ w obecnych czasach rzadko mamy śnieg, zabawy i zajęcia potrafią być dużo bardziej różnorodne.

Zajęcia wczesnoszkolne

Dzieci z klas I- III szkoły podstawowej uwielbiają sztuczki magiczne. Ta zabawa potrafi je całkowicie pochłonąć. Iluzjoniści mogą sporo sztuczek zdradzić małym uczniom. Ferie obfitujące w zestaw zabaw sztukmistrzów będzie można długo wspominać. Olsztyn szykuje się do przerwy między jednym półroczem a drugim 27 stycznia. Bez względu na pogodę nauczyciele przewidzieli dla dzieciaków spacery, gry i zabawy oraz wspomniane sztuczki magiczne. 

Ferie trwać będą w województwie warmińsko mazurskim od ostatniego tygodnia stycznia do 9 lutego. Miasto Olsztyn ma dla małych uczniów wiele niespodzianek na cały ten okres. Oprócz wspomnianych już zabaw dzieci wczesnoszkolne będą mogły uczestniczyć w warsztatach filmowych. Niejeden uczeń chciałby zostać aktorem, reżyserem lub osobą zajmującą się szyciem kostiumów. Przy produkcji filmu pracuje wielu ludzi, o czym przekonają się uczestnicy półkolonii w ferie zimowe 2020 roku: https://www.efektywna-nauka.pl/ferie-zimowe-polkolonie-dla-dzieci-olsztyn/

Na pewno ciekawym zajęciem będzie także programowanie gier komputerowych. Każde dziecko lubi grać w gry komputerowe. Jeśli poznają, w jaki sposób odbywa się ich programowanie, staną się o wiele bogatsze w wiedzę. Podczas luźnych zabaw i zajęć mali uczniowie potrafią chłonąć nieświadomie wiedzę jak gąbka. Dlatego tak ważne jest niepozostawianie dzieci samych sobie. Ferie są po to, by odpoczynek przynosił pożytek, odciął od sztywnych obowiązków szkolnych, jednocześnie w dalszym ciągu ćwiczył mózg. Rozleniwiony mózg to duży kłopot w drożeniu się do nauki po tak długiej przerwie.

Dzieci starsze 

Dzieci, które kończą szkołę podstawową, są objęte programem zdawania egzaminu. Podczas przerwy od szkoły można ośmioklasistom zorganizować luźne zajęcia przygotowujące ich do tych egzaminów. Bez nacisku, że za nieumiejętność rozwiązania zadania dostanie się negatywną ocenę. Przy małych grupach łatwo poprowadzić takie zajęcia i przypilnować każde dziecko z osobna i pomóc mu w zrozumieniu materiału. Olsztyn dba o swoich uczniów i szuka alternatyw na to, by nauka przynosiła efekty. Rodzice mogą spokojnie pracować, a ich dzieci zostaną pod fachową opieką, a skoro jest opieka to także posiłki, by dzieci czuły się najedzone.