Jednośladem przez wschodnią Polskę. Powstanie trasa licząca ponad 2 tys. km

Miejsca Przyjazne Rowerzystom – wypożyczalnie bicykli, mała gastronomia, miejsca noclegowe, centra informacji turystycznej – mają powstać przy wschodniej autostradzie rowerowej. Licząca 2 tysiące kilometrów trasa będzie przechodzić przez 5 województw wschodniej części Polski.Jednośladem przez wschodnią Polskę. <br />Powstanie trasa licząca ponad 2 tys. km

15 czerwca na terenie pięciu województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie) rozpocznie się akcja budowy sieci MPR – Miejsc Przyjaznych Rowerzystom – wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

To nie tylko oznakowanie

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, która promuje projekt “Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej”.

– Turystyka rowerowa to nie tylko oznakowanie, ścieżki rowerowe, tablice informacyjne i mapka szlaku. To przede wszystkim miejsca, w których rowerzyści będą profesjonalnie ugoszczeni, nakarmieni i atrakcje, które mogą zobaczyć, pozostawiając swój rower w bezpiecznym miejscu – podkreślił Jacek Zdrojewski, organizujący akcję budowy systemu MPR. Dodał, że w Niemczech i Austrii rowerzyści mają do dyspozycji blisko sześć tysięcy kwater “przyjaznych rowerzystom” w ramach standardu Bett und Bike. Nasz kraj oczywiście nie może wprost się porównywać z rynkiem niemieckim, na którym jest ponad 70 tysięcy kilometrów certyfikowanychtras rowerowych i pięć milionów turystów rowerowych rocznie, lecz nasza akcja rozpoczyna nowy etap rozwoju polskiej turystyki rowerowej – dodał.

Przedsiębiorcy pożądani

Do udziału w budowie systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom zaproszeni są przede wszystkim przedsiębiorcy – właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych, ale także centra informacji turystycznej, administratorzy atrakcji turystycznych oraz inne obiekty świadczące usługi na rzecz rowerzystów.

Pierwsza runda naboru rozpoczyna się 15 czerwca i kończy 15 lipca tego roku. Zgłosić się może każdy przedsiębiorca, który chciałby się podjąć rozpoczęcia działalności z tych pięciu kategorii, działający w tak zwanym korytarzu szlaku Green Velo, który obejmuje ponad 400 gmin Polski Wschodniej.

Zgłoszenia można już wysyłać

Zgłoszenia można dokonać poprzez formularz zamieszczony na stronie www.greenvelo.pl. Korzyścią będzie przede wszystkim przyciągnięcie turystów rowerowych. Informacje o rekomendowanym obiekcie znajdą się bowiem na portalu turystycznym szlaku oraz dedykowanej mu aplikacji mobilnej,aktywnej już w lipcu. Podmioty te będą mogły także posługiwać się znakiem MPR z logo szlaku oraz znajdą się w innych publikacjach informujących o szlaku, na promocję którego przeznaczono w latach 2014-2015 blisko 25 milionów złotych – przekonują organizatorzy.

W ramach akcji promocyjnej pomiędzy 15 czerwca a 25 czerwca wzdłuż szlaku tj. w Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Węgorzewie, Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Białowieży, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Przemyślu, Rzeszowie, Sandomierzu, Kielcach i w Końskich odbędzie się w sumie 15 otwartych spotkań promocyjno-informacyjnych, dotyczących szczegółów naboru.

Już w lipcu 500 km trasy

W lipcu gotowych ma być 500 kilometrów trasy a całość oddana zostanie do użytku w grudnia tego roku. Koszt budowy rowerowej autostrady współfinansowanej przez Unię Europejską to prawie 300 mln zł. Unijne wsparcie wynosi 85 proc., 10 proc. dokłada budżet państwa, a 5 proc. samorządy kolejnych województw

Za: http://tvnmeteoactive.tvn24.pl/rowery,3015/jednosladem-przez-wschodnia-polske-powstanie-trasa-liczaca-ponad-2-tys-km,171431,0.html

 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.