UWAGA! Nie pijcie wody ze srokowskiego wodociągu!

Dziś w Srokowie ukazało się ogłoszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o skażeniu wody w naszym wodociągu bakteriami E.coli. W związku z tym specjalista higieny i epidemiolog  Mirosława Tabaka zaleca spożywanie wody po przegotowaniu.

 

Poniżej dla ciekawskich info opublikowane swojego czasu przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gliwicach na temat E.coli :

“Escherichia coli jest najbardziej znanym w środowisku eksploatatorów Stacji Uzdatniania Wody mikroorganizmem, budzącym przerażenie, jeśli pojawi się w wynikach badań Inspekcji Sanitarnej, bo zawsze wymusza podjęcie radykalnych i stanowczych działań związanych z :

– jego unieszkodliwieniem i likwidacją

– poinformowaniem odbiorców o zaistniałym przekroczeniu i podjęciu działań związanych
z dostarczeniem ludności wody zdatnej do picia.

 

Tymczasem E. coli jest przede wszystkim organizmem wskaźnikowym, który informuje, że wystąpiło skażenie wody.

Jest to gram-ujemna bakteria, która wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. W jelicie ta symbiotyczna bakteria spełnia pożyteczną rolę, uczestnicząc w rozkładzie pokarmu, a także przyczyniając się do produkcji witamin z grupy B i K.

Bakteria E. coli nie wytwarza przetrwalników  tzn. że zawsze jeśli zostanie stwierdzona jest to „świeża” bakteria, która została stosunkowo niedawno wprowadzona do wody. Skażenie wody nastąpiło w krótkim okresie poprzedzającym jej wykrycie.

 

Bakteria Escherichia coli jako organizm wskaźnikowy zawsze informuje, iż nastąpiło skażenie ujęcia ściekami zawierającymi odchody ludzkie bądź zwierzęce (względnie przedostała się bezpośrednio do rurociągu podczas usuwania awarii, bądź przy okazji mikrospękań i nieszczelności). Przykładowo 1g odchodów zawiera ok. 10 mln-1 mld tych bakterii. Niestety w odchodach mogą znajdować się bardziej niebezpieczne bakterie dlatego ważne jest, aby szybko reagować na skażenie.

Bakterie z tej rodziny mogą w określonych warunkach wywoływać choroby takie jak biegunki, zakażenia układu moczowego czy zapalenie opon mózgowych u noworodków. Dotyczy to przede wszystkim osób osłabionych, noworodków oraz osób starszych.

Podatność bakterii E. coli na dezynfekcję jest dość duża.

 

Bakterie grupy coli

Jest to kolejny wskaźnik badany w wodzie do picia, często podawany w raportach z badań bakteriologicznych. Do bakterii tych zalicza się m.in. bakterie z rodzaju Escherichia, Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Proteus. Tworzą one kolonie (podczas oznaczania bakteriologicznego).

Jest to grupa tlenowych i beztlenowych bakterii, nie tworzących przetrwalników, zasiedlających zwykle jelito grube człowieka i zwierząt. Bakterie tej grupy mogą pochodzić
z wód wzbogaconych w substancje organiczne, takich jak ścieki przemysłowe lub
z rozkładających się resztek pochodzenie roślinnego, a także z gleby. Obecność którejś z tych bakterii w wodzie pitnej jest uważana zawsze za wskaźnik skażenia jej odchodami
i dyskwalifikuje ją do picia. Jest to jednocześnie informacja, że w wodzie mogą znajdować się dużo bardziej szkodliwe i chorobotwórcze bakterie takie jak Salmonella czy Shigella.

Test na bakterie grupy coli może być wykorzystywany jako wskaźnik efektywności uzdatniania wody, a także czystości sieci wodociągowych.

W przypadku stwierdzenia w badanej wodzie dużej liczby bakterii grupy coli należy wykonywać dodatkowe testy potwierdzające obecność Escherichia coli.”

 ***   ***

Bądźmy więc ostrożni, ale nie dajmy się zwariować. Skażona woda jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia, osób starszych i wycieńczonych.

Mogłabym sobie darować, ale nie potrafię: na naszym portalu od jakiegoś czasu piszemy o wodzie. O jej braku, “jakości”, nieprawidłowościach w dostawie, obowiązkach instytucji odpowiedzialnych za nasze zdrowie.

Przytoczę tylko jeden fragment:

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody i odprowadzania ścieków w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków.(Art. 3, pkt 1)

***   ***

Wszystkim życzę zdrowia.

 

Ps. Ten wpis publikuję dokładnie o godz. 14.12 – a Wy o której i skąd dowiedzieliście się o skażeniu wody?

 

 

4 komentarze
  1. Ja dostałem sms-a o 13 i kilka minut od nie wiem kogo. Skoro nastąpiło jakieś zagrożenie dla społeczeństwa a rozumiem że takie nastąpiło to czemu do cholery nie ma żadnych ogłoszeń na tablicach ani oficjalnego info na stronie GS? Kto jest za to odpowiedzialny? Kolejna sprawa która zostanie zamieciona pod dywan? A może po prostu należy poinformować media aby społeczeństwo w tym wypadku nie tylko lokale się dowiedziało co tu jest wyprawiane? Tu nie chodzi o wariacje a o fakt braku odpowiedzialności za zagrożenie zdrowia społeczeństwa. Niestety ale na to są już §. Nie wiem jak reszta ale ja nie mam ochoty na biegunkę ani zakażenie układu moczowego. A gdyby jakiś psychol wlał do ujęcia rtęć, cyjanek czy cokolwiek innego to tez mam liczyć na sms-a? No chyba że rzeczywiście jestem przewrażliwiony – w takim razie przepraszam.

  2. Jest godzina 11-ta. Znowu pękła rura, woda leje się strumieniem, tak więc można się spodziewać, że zaraz nastąpi ZNOWU przerwa w dostawie wody. Jedno jest pewne, jak usuną awarię, bakterii nie będzie, bo nadal intensywny zapach chloru unosi się po odkręceniu kurka.
    A co tam zagrożenie, ważniejsza jest informacja o dożynkach… bakteria… phiii… jakoś to będzie, a za kilka dni, ludzie przestaną mówić i zapomną… i zapłacą.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.