Początek roku szkolnego? Damy radę :)

W związku z tym, że nikt nie przekazał nam sensownych informacji na temat organizacji dowozu uczniów oraz godziny rozpoczęcia roku szkolnego i wobec ciągłych pytań od rodziców, podaję co ustaliłam. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że informacja w znacznej części wywodzi się z nieautoryzowanych rozmów telefonicznych i domysłów:

1. O godz. 8.00 – w kościele rozpocznie się msza dla dzieci i młodzieży.

2. O godz. 9.00 – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

3. Uczniowie dojeżdżający powinni wyjść na przystanki o tych samych porach co w czasie ubiegłego roku szkolnego.

4. Nie wiem, co z dziećmi innych wyznań. O osobnym transporcie godzinę później nikt nie wspominiał.

Tu ważna informacja:
W środę 29 sierpnia podczas XXIII sesji Rady Gminy jednym z punktów była: “Informacja z wykonania budżetu szkół za 6 m-cy 2012r. oraz przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego 2012/2013.”
Dyrektorzy szkół nie byli obecni, ponieważ mieli spotkanie w Olsztynie. Dzień wcześniej pytani o szczegóły związane z rozpoczęciem roku szkolnego nie byli w stanie udzielić takich informacji, bo “pan wójt jest na urlopie”.
Wójt zapytany o sprawy związane z początkiem roku szkolnego odpowiedział, że “o tym decydują dyrektorzy szkół, może jeszcze dojadą na sesję”. Zapytany o organizację dowożenia zdziwił się, że nie rozumiemy, że to nie jego kompetencje, lecz dyrektorów szkół – oni wszystko wiedzą, oni decydują… Zapytany o coś jeszcze nie zdążył odpowiedzieć, uprzedził go radca prawny, który wyjaśnił, że o sprawy związane ze szkołą powinniśmy pytać dyrektorów nie pana wójta. Jak można nie rozumieć tak prostej rzeczy?

Tak więc nie dowiedzieliśmy się niczego, ale radni jednogłośnie przyjęli informację szkół o przygotowaniu do nowego roku szkolnego 2012/2013… Możliwe, że to dla mnie za trudne. Jeśli ktoś umiałby wytłumaczyć mi zawiłości tej sytuacji, będę wdzięczna.

Pod koniec sesji, w obliczu nieobecności dyrektorów, wójt nagle doznał olśnienia i przypomniał sobie, że dzieci dojeżdżające mają wyjść na przystanki tak jak w minionym roku szkolnym, a co do dojazdów w czasie nowego roku szkolnego dowiedzą się więcej już na miejscu.
Fajnie, pytanie tylko czy na przykład Kosakowo, z którego do tej pory odchodziły dwa autobusy w przeciwnych kierunkach, ma się trzymać pory odjazdu gimnazjum czy podstawówki? Gimnazjum odjeżdżało ok. 7.30, podstawówka 7.45-7.50. Albo czy Jankowice mają wyjeżdżać już o 7.00? Przecież mają być dwa niezależne kursy po uczniów z dawnego obwodu szkoły w Jegławkach i gimnazjalistów. W związku z tym podwójnym kursem przez Kosakowo będą przejeżdżały dwa autokary. Który jest przewidziany dla dzieci z tej miejscowości?
Tak na marginesie: przyszło mi do głowy, że Kosakowo stało się bardzo medialną miejscowością. Lokalnie, ale jednak 🙂

Przy okazji życzę wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym i w nowej szkolnej rzeczywistości powodzenia, ich nauczycielom siły i tolerancji, rodzicom cierpliwości, a dyrektorom szkół – końca wójtowego urlopu.

Morał wynikający z powyższej sytuacji nie jest trudny do zauważenia: informacja to podstawa działania każdej instytucji i społeczności. Polecam niniejszą stronę jako jedno z miejsc służących przekazywaniu wszelkich informacji – a także dementowaniu ich i prostowaniu, jeśli zajdzie potrzeba. Żyjemy w XXI wieku – internet może być doskonałym narzędziem w kontaktach na linii szkoła-rodzice, szkoła-uczniowie, gmina-mieszkańcy.
To zaskakująco proste.

Do zobaczenia w szkole 🙂

2 komentarze
  1. Jak czytam ten tekst to po prostu śmiać mi się chce bo znów: wójt swoje, a dyrektor swoje, zwalają jeden winę na drugiego. A my i Nasze pociechy znów na tym cierpimy, bo może się okazać że jutro w szkole dyrektor powie: “To wójt nie podał wam jak będą jeździć autokary dowożące dzieci? Miał tę wiadomość przekazać sołtysom i miała ona zostać ogłoszona w kościele na mszy.” (Doszły mnie słuchy że taka informacje miała dotrzeć do sołtysów i zostać ogłoszona w kościele.) Tylko kogo to obchodzi, bo ani sołtys nic nie wie, ani w kościele nie byłam, więc może wypuszczę dziecko z domu na przystanek o 7.00 niech poczeka do 8.00 wtedy się dowiemy jak ma wychodzić żeby za długo nie czekać.

  2. Właśnie rozpoczyna się dla Gminy Srokowo bezproblemowy ??????????? rok szkolny po likwidacji Szkoły Podstwowej w Jegławkach. Zaś dla dzieci i ich rodziców mały koszmarek. Co będzie dalej………………………………………….

    ALE W TEN RADOSNY DZIEŃ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO I PRZEDSZKOLNEGO ŻYCZĘ WSZYSTKIM DZIECIOM RADOŚCI W ZDOBYWANIU WIEDZY I UMIEJETNOŚCI PRZETRWANIA W WARUNKACH STWORZONYCH PRZEZ DOROSŁYCH, RODZICOM WIARY I WYTRWAŁOŚCI W WSPIERANIU SWOICH POCIECH NA NOWEJ DRODZE SZKOLNEJ.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.