Dla tych co chcą wiedzieć więcej o wszystkim :)

Tak może będzie czytelniej (mam nadzieję).

Tabela przedstawia wyniki testu szóstoklasistów w powiecie kętrzyńskim w 2012 roku MALEJĄCO:

Dla ścisłości
Skala staninowa (ang. Standard nine), standardowa dziewiątka – dziewięciostopniowa skala testu psychologicznego znormalizowana tak, aby średnia w populacji wynosiła 5, a odchylenie standardowe 2. Jej zakres jednostek wynosi od 1 do 9 staninów (tu ciekawostka: w dopełniaczu możemy używać zarówno formy żeńskiej jak i męskiej, czyli „stanin” lub „staninów”; słowo jest nowe, nie znormalizowano jeszcze jego pisowni). W Polsce skala ta jest powszechnie używana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i komisje okręgowe, przeprowadzające zewnętrzne egzaminy w oświacie. W praktyce Komisji utrwaliła się następująca tradycja nazywania kolejnych staninów:
1 = najniższy
2 = bardzo niski
3 = niski
4 = niżej średni
5 = średni
6 = wyżej średni
7 = wysoki
8 = bardzo wysoki
9 = najwyższy

16 komentarzy
 1. Z uśrednianiem wyników czy płac itp. to zawsze miałem złe skojarzenia. Bo weźmy takie płace, jeden zarabia 10000 zł, a drugi 1350zł ale po uśrednieniu to obaj zarabiają po 5675 zł. Ładniej po uśrednieniu- prawda!!!?
  Podobnie jest z wynikami egzaminu! W jednej szkole trafi się 9 uczniów średnich, którzy zdobędą po te przykładowe 23- 25 pkt, a w drugiej trafi się 14, która średniaków, która uzyska przykładowe 23-25 pkt, ale trafiło się jeszcze jedno dziecko w tej klasie, które uciułało 6 pkt.!!! I tu się zaczyna- bo ten jeden wynik jednocyfrowy zawala średnią pozostałej części- po prostu matematyka zadziałał.
  I tylko dla tego uśrednień nie lubię i jakoś na mnie nie działają.
  Pozdrawiam.

 2. Nawet mnie nie zaskoczyłeś tym wpisem. Wygląda na to, że należysz do tych, którzy wierzą w wysokie średnie wyłącznie w przypadku, gdy są one potwierdzeniem ich sukcesu, a gdy świadczą o cudzym, to są niewiarygodne. Parafrazując Hellera: Średnią dobrze jest akceptować, pod warunkiem, że jest ci przychylna. Jeśli nie jest, nie nazywaj jej średnią, nazywaj niesprawiedliwością, przekrętem, naciąganiem czy zwykłym nieporozumieniem.
  [w oryginale: “Przeznaczenie dobrze jest akceptować, pod warunkiem, że jest ci przychylne. Jeśli nie jest, nie nazywaj tego przeznaczeniem nazywaj niesprawiedliwością, zdradą czy zwykłym pechem”.(J.Heller – “Paragraf 22”)]

  Krótko mówiąc – straszne głuptaski pracują w tej naszej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i paru innych instytucjach. Nie wiedzą co czynią.

  Twój wywód sugeruje, że być może wiekszość dzieci z Jegławek jest tak naprawdę strasznie kiepska i najwyżej trafił nam się jakiś geniusz (nie, pewnie zaraz powiesz, że szczęściarz), który bezczelnie zawyżył nam średnią. Idąc tym tropem domyślam się, że w Srokowie i wielu pozostałych szkołach sami geniusze, ale paru miało pecha i to oni tak nieszczęśliwie i całkiem wyjątkowo zaniżyli średnią.

  Tak sobie myślę, że przesadziłeś. Naprawdę tak ciężko pogratulować zwycięzcom?

  Już nigdy więcej nikogo tak nie zdenerwujemy, słowo!

 3. Droga Hekso odpowiem po części twoimi słowami: “Wygląda na to, że (to chyba jednak Ty) należysz do tych, którzy wierzą w wysokie średnie wyłącznie w przypadku, gdy są one potwierdzeniem ich sukcesu…”
  Ja próbuję zwrócić tylko uwagę, że średnie nie są idealną formą porównywania dla uczniów, a tym bardziej dzieci i chyba mam prawo do swojej opinii na ten temat.
  Na marginesie i proszę nie odczytywać tego jako złośliwość ale wyniki na poziomie 20.5 czy 23,3 wcale na kolana nie rzucają, a różnica niecałych 3 pkt. to nie przepaść intelektualna.
  A co do oceniania kogokolwiek lub czegokolwiek- to nie jest łatwe zajęcie, trzeba uwzględniać wiele czynników na, które często nie zwracamy uwagi. Ale to temat rzeka nie będę zanudzał i przesadzał bo znów kogoś urażę.

 4. Wszystko można wytłumaczyć. Jeśli statystyka jest po naszej stronie – jest miarodajna. Jeśli niekoniecznie się do nas uśmiecha – to tylko statystyka, cyferki, które właściwie trudno odnieść do rzeczywistości.
  Tak tylko piszę, ponieważ jestem trollem-nołlajfem i nie mam co robić w ten piękny, niedzielny wieczór.
  Pozdrawiam! 🙂

 5. Do @o wszystkim:
  Średnie rzeczywiście nie są idealną formą porównywania dla uczniów, ale czyż w ogóle można porównywać ludzi? Nie można. A jednak to robimy. Porównujemy i oceniamy, często jesteśmy niesprawiedliwi i to niekoniecznie ze złej woli, częściej z niedbalstwa, czy z braku danych. A jednak to robimy. Jednocześnie wciąż żyjemy pod presją, że nas też wciąż porównują i oceniają: w szkole, w pracy, w towarzystwie. Tak już z ludźmi jest. Nie ma co się na to obrażać tylko przyjmować do wiadomości lub nie. Oczywiście, że masz prawo nie wierzyć w co tylko zechcesz, ale kiedy tę niewiarę manifestujesz umniejszając czyjś sukces, to już nie wygląda zbyt pięknie. Daj tym dzieciom satysfakcję, co Ci zależy?
  3 punkty to w rzeczy samej nie przepaść intelektualna, tak jak na przykład między 4-, a 3+, a jednak każdy wolał dostać na sprawdzianie czwórkę minus, prawda?

  Bardzo Cię proszę: pisz co myślisz, nikt się nie obrazi, najwyżej odpowie. A może się zastanowi i zmilczy?

 6. O Matko, Polko ! Zadając pytanie o różnice w punktach nie miałem zamiaru umniejszać niczyich sukcesów, a jedynie pokazać racjonalnie, że różnica miedzy tymi średnimi nie była jakimś Rowem Mariańskim w poziomie wiedzy i umiejętności dzieci.
  Jeśli chodzi o ocenianie ludzi: Ja tylko zadałem pytanie, a część piszących na tej stronie, oceniła mnie jako TEGO ZŁEGO, który próbuje umniejszyć chwałę i glorię SP w Jegławkach. A takiego zamiaru nie miałem i nie mam.
  A odniosę się teraz do Nelumbo. Wynikiem statystki, cyferek, uśredniania jest niestety likwidacja SP w Jegławkach- a w tym przypadku statystyka ci się podoba? Proszę nie mylić z wynikami. Proszę o rozważenie statystki- liczba uczniów/ koszty utrzymania placówki. Tu owa statystka nie była po wszej stronie- nie z waszej winy- a jednak was “oceniono” i szkołę zlikwidowano. Mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodzi i nie będziesz już trollować bezsensu.
  Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem, a jeśli jednak tak, to przepraszam.

 7. @o wszystkim:
  Brawo. Pokazałeś klasę.
  Dziękuję, że chciało Ci się ciągnąć dyskusję, mimo, że poczułeś się tym Złym.
  Nie stałeś się oczywiście jakimś symbolem ciemnej strony tej strony :), ale Twój wpis o niedoskonałości systemu oceniania (skądinąd sensowny) w kontekście czyjegoś sukcesu nabrał innego (niż zamierzałeś) znaczenia. Teraz wszystko jest jasne, a Twoje intencje oczyszczone z zarzutów 🙂 🙂
  Co do statystyk w kontekście likwidacji szkoły: bardzo trafna uwaga. Miał więc ktoś rację pisząc, że statystykę łatwo jest akceptować, pod warunkiem, że jest przychylna… O tak! Punkt widzenia zmienia się bardzo szybko w zależności od tego czy sprawa nas dotyka czy nie.
  Ja też przepraszam jeśli poczułeś się urażony. Do “zobaczenia” 🙂
  Miłego dnia życzę wszystkim.

 8. GRATULACJE, GRATULACJE WSZYSTKIM SZÓSTOKLASISTOM I ICH NAUCZYCIELOM SZKOŁY PODSTAWOWEJ W JEGŁAWKACH. Szkoda, że ostatnie.
  Co do statystyki zastosowanej przez Wójta i Radnych Gminy, widać bardzo wyraźnie, że co roczny wyższy poziom od pozostałych szkół podstawowych w Gminie i nie tylko, nie był uwzględniony. A szkoda. To również wskaźnik dla rodziców dzieci ze Srokowa. Może lepiej było wysłać swoje dziecko do szkoły, która dawała solidniejsze podstwy wiedzy, potrzebnej w dalszej edukacji.
  Jeszcze raz GRATULACJE. To co wynieśli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Jegławach, nie tylko szóstaki – BEZCENNE.
  Mam nadzieję, że wykwalfikowana kadra nauczycielska tej szkoły zgodnie z obietnicami Wójta dostanie właściwą pracę, a nie zostanie upchnięta gdzieś po kątach.

 9. Do @iona:
  W imieniu uczniów i nauczycieli wielkie dzięki za gratulacje. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale wygląda na to, że niespecjalnie orientujesz się w realiach, jeśli chodzi o swobodny wybór szkoły w tak małym wiejskim środowisku jakie tutaj mamy (wielkodusznie pominę przymiotnik “zamkniętym”). Dzieci dojeżdżają do szkoły najbliższej, czyli tej, do której mają zapewniony dowóz (wspaniałomyślnie nie dopiszę “i rozwóz”). Na peryferiach cywilizacji słowo “wybór” to tylko… słowo.

 10. Niby nikomu nie przeszkadzacie w wypowiadaniu się tutaj i jest wolność słowa, a jak user o nicku o wszystkim napisał swoje zdanie to już heksa pisze do niego z jakimiś pretensjami. Zdecydujcie się!

  ,,Twój wywód sugeruje, że być może wiekszość dzieci z Jegławek jest tak naprawdę strasznie kiepska i najwyżej trafił nam się jakiś geniusz (nie, pewnie zaraz powiesz, że szczęściarz), który bezczelnie zawyżył nam średnią. Idąc tym tropem domyślam się, że w Srokowie i wielu pozostałych szkołach sami geniusze, ale paru miało pecha i to oni tak nieszczęśliwie i całkiem wyjątkowo zaniżyli średnią.”
  Znowu udowadniasz, że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i ogólną interpretacją, bo o wszystkim przedstawił zasady działania średniej i podał tylko przykład by uargumentować swoje stanowisko. Wielokrotnie ,,Świadomie aktywni” zarzucają komuś to, że ten kipi złością. Tymczasem chyba tylko oni są zdolni do napinania się przed komputerem. Zachowujecie się tak jakby cały świat chciał was skrzywdzić.

  Zaznaczę, że moje słowa nie są podszyte złoscią. Cenię aktywnych obywateli, ale sami sobie zaprzeczacie i w mojej opinii nic nie zdziałacie jeśli poziom merytoryczny tej strony się nie polepszy inie zmienicie swojego nastawienia do innych. Szczerze pozdrawiam (z uśmiechem na twarzy, nie grymasem złości) i życzę wszystkiego dobrego.

  Jako mieszkaniec Srokowa dodam, że nikt nie ma jakiegoś tam wrogiego stosunku do Jeglawek, co sugerujecie. Wyniku można pogratulować!

 11. Dodam, że mieszkańcy gminy chcą dyskutować. Wy wychodzicie na przeciw ich potrzebom, oferując im platformę do tych dyskusji. Ale niestety to tylko pozory, przez złość i ataki w waszych odpowiedziach.

 12. Po pierwsze:
  „Świadomie Aktywni” NIGDY NIKOMU nie zarzucali, że kipi złością.
  Na stronie srokowo-online.pl komentarze piszą zarówno osoby należące jak i nie należące do stowarzyszenia „Świadomie Aktywni”. Każdy wyraża tu wyłącznie swoje zdanie, chyba, że wyraźnie zaznaczy, że wypowiada się w imieniu tej czy innej grupy, np. stowarzyszenia.
  Co więcej, członek stowarzyszenia ma prawo do swojego zdania, tak jak każdy inny użytkownik tej strony. Strony takie jak ta istnieją m. in. po to, żeby przekazywać informacje i umożliwić użytkownikom rozmowę na każdy temat. Użytkownicy mogą myśleć i pisać co chcą, byle kulturalnie. Nigdzie nie jest powiedziane, że odmienne zdanie podlega ochronie i nikt nie będzie polemizował z jego autorem tylko dlatego, że należy lub nie należy do jakiegokolwiek stowarzyszenia, kościoła czy partii.

  Po drugie:
  Kiedy podejmuje się dyskusję trzeba się liczyć z tym, że nie wszyscy widzą świat tak samo. Gdyby wszyscy myśleli tak samo, nawet nie znalibyśmy słowa „dyskusja”. Dyskusja to wymiana poglądów. Ktoś wyraża swoje zdanie, a ktoś inny je popiera, uściśla, bądź przedstawia swoje, całkowicie odmienne (to opcje podstawowe, jest ich więcej). Odmienność zdania nie jest synonimem wrogości, niechęci czy pogardy.
  Jeśli w obecności osoby reprezentującej określone poglądy wyrażam się o nich krytycznie, to muszę się liczyć z reakcją (i na odwrót). Z kolei ten, kto zareaguje, musi się liczyć z moją odpowiedzią i tak do końca świata albo… aż ktoś odpuści lub przyzna rację.
  Niektórym się wydaje, że osoba, która myśli inaczej jest wrogiem. Tymczasem to jest po prostu inny człowiek, z którym – czasem – warto podyskutować. Zwykle obie strony coś na tym zyskują. Muszą jednak reprezentować jakiś poziom, jego wyznacznikiem jest m.in. szacunek i zdrowy dystans.
  Odmienne zdanie to nie atak. Dyskusja to nie kłótnia.

 13. gracz83, to w końcu “(…)wychodzicie na przeciw ich potrzebom, oferując im platformę do tych dyskusji” , czy może “Ale niestety to tylko pozory, przez złość i ataki w waszych odpowiedziach(…). Zauważ proszę, że Twoje wypowiedzi nie są w żaden sposób moderowane, mimo, że wypowiadając się w konkretnych tematach nie jesteś merytoryczny – negujesz zdanie autora nie przedstawiając logicznych i twardych argumentów na poparcie własnego zdania, używasz ogólników typu “Zachowujecie się tak jakby cały świat chciał was skrzywdzić”. Każdy z tekstów zamieszczonych na tej stronie to oddzielny problem – dla jednych mały, dla drugich wart uwagi, ustosunkuj się proszę do któregoś, abym mogła poznać Twoje stanowisko np. w sprawie ograniczenia religii dla mniejszości wyznaniowych, podwyżek opłat za wodę, czy wyników NIK-owskiej kontroli inwestycji w naszej gminie. I chyba najważniejsza rzecz – stowarzyszenie “Świadomie Aktywni” to duża grupa ludzi, kilku z nich administruje stronę “srokowo-online” i ci, którzy publikują teksty ponoszą za swoje słowa odpowiedzialność.

 14. .,, Zauważ proszę, że Twoje wypowiedzi nie są w żaden sposób moderowane, mimo, że wypowiadając się w konkretnych tematach nie jesteś merytoryczny – negujesz zdanie autora nie przedstawiając logicznych i twardych argumentów na poparcie własnego zdania, używasz ogólników typu „Zachowujecie się tak jakby cały świat chciał was skrzywdzić”
  ——————————————————————————————–
  Chyba nie musze przytaczać cytatów, bo każdy kto czyta ze zrozumieniem posty tutaj zamieszczane rozumie o co w nich chodzi. Ja po prostu stwierdzam fakty, więc nie wiem czego jeszcze oczekujesz. Ty również masz chyba problemy z czytaniem ze zrozumieniem, gdyż ostatnio wypowiedziałem się na temat poziomu merytorycznego strony, a nie konkretnej sprawy. Co do tekstu „Zachowujecie się tak jakby cały świat chciał was skrzywdzić” to tę waszą postawę widać w wielu wpisach na tej stronie, jeśli zmarnujesz troche swojego czasu na przeglądanie jej, to z pewnością na takie posty trafisz.

  ,,Zauważ proszę, że Twoje wypowiedzi nie są w żaden sposób moderowane, mimo, że wypowiadając się w konkretnych tematach nie jesteś merytoryczny ”

  Chyba nie za bardzo znasz się na Internecie i zwyczajach w nim panujących. Żaden szanujący moderator nie zedytuje czyjegoś postu tylko dlatego, że jego treść jest niemerytoryczna, więc nie jest to wg mnie powód do jakiejś dumy. Na edycję zasługują posty w których znajdziesz wulgaryzmy, teksty obrażające kogoś itd.

  Prośba i życzliwa rada na przyszłość – dokładniej czytajcie wpisy.
  Powodzenia!

 15. Słów tu jest wiele i są bardzo wyszukane – Ja chciałbym napisać prosto! Brawo, Brawo, Brawo!!! Za osiągnięcia – wyniki testu szóstoklasistów w Jegławce. Po raz kolejny są lepsi od Srokowa. Ale już wkrótce problemu nie będzie i sporów również, bo SP Srokowo nie będzie miała rywala. Na pewno przesunie się w klasyfikacji.

 16. Życzę, aby spełniły się nadzieje @rodzica i pozostałych rodziców dzieci – uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jegławkach odnośnie wyższego poziomu nauki w Szkole Podstawowej w Srokowie . Wszystko zależy od tego czy wykwalifikowana kadra Szkoły Podstawoej w Jegławkach zostanie w sposób właściwy wykorzystana, czy upchnięta gdzieś po kątach. To niedaleka przyszłość ukaże czy kolejne wyniki szóstoklasistów będą wyższe od obecnych, czy też takie same czy niższe. Również okaże się czy Szkoła Podstawowa w Srokowie wykorzysta w sposób właściwy wszystkie zdolności i umiejętności byłych uczniów Szkoły w Jegławkach nabytych w różnych dziedzinach, w tym sportowych.
  Trzymam kciuki, aby było tylko lepiej …..

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.