Wierszyk I

Stoi w remoncie budynek gminy,

Tak czy inaczej my zapłacimy.

Kasa? Się znajdzie!

………………………………Po likwidacji:

Szkoły, religii i demokracji…

To może być początek wstrząsającego poematu opiewającego dzieje jednej z mazurskich wsi, która była miastem. Miasteczkiem. Mieścinką. Takim czymś niedużym.

Może jakiś pomysł na kolejne zwrotki?

… bo jak nie, to z poematu zostanie fraszka, która myśli, że jest poematem. Wierszem. Wierszykiem. Takim czymś krótkim rymowanym. Uwaga!!! może jednak dawać do myślenia, bo wielkość nie decyduje o jakości. Każdy to wie.

19 komentarzy
 1. A ja znowu myślę, że Herbert.

  “generałowie ostatnich wojen
  jeśli zdarzy się podobna afera
  skomlą na kolanach przed potomnością
  zachwalają swoje bohaterstwo
  i niewinność

  oskarżają podwładnych
  zawistnych kolegów
  nieprzyjazne wiatry”

 2. Mądra jest piosenka Kabaretu Neo-nówka “Nasza Gmina”

  Opa ! Opa….. Opa !
  Gminą trzęsie wójt, złodziej z powołania,
  Trzydzieści lat na tym etacie,
  Przetrwał komunizm, kapitalizm zniósł,
  A władzę przejął po swym tacie.
  Za mordę trzyma prosty lud,
  I nikt mu tutaj nie podskoczy,
  Co cztery lata obiecuje cud,
  Kłamie ! A patrzy prosto w oczy … opa!
  Nanananananaj……… Jaka gmina taki kraj !
  W koalicji Mietek, prawa ręka szefa,
  Co do powiedzenia nie ma prawie nic,
  Jego konikiem jest gminna szara strefa,
  Z wierzchu to baran w środku cwany lis.
  To nic, że w zawodówce był sześc lat,
  Ważne, że człowiek zaufany.
  Nie bardzo kuma co i jak,
  Ale jak kradnie, to garściami.
  Jest maruda Ciołek, działacz opozycji,
  Co wszędzie węszy, knuje, no i drwi,
  Bo co byś chłopie dobrego nie wymyślił,
  Nawet w szpitalu Ci napsje krwi.
  I sam by chetnie na ten stołek wlazł,
  Tylko nie może teraz, bracie.
  Bo z opozycją to jest tak:
  Złodziej chwilowo w celibacie.

 3. ,,Gminą trzęsie wójt, złodziej z powołania,”
  Podaj swoje imię i nazwisko jeśli oskarżasz kogoś o złodziejstwo. Bezimienni to wszyscy odważni są. Za takie słowa należy karać. Bo tacy obywatele jak ty, którzy się dopominają raju w Polsce, sam i łamią zasady i sprowadzają kulturę społeczną na dno. A tak poza tym … Poziom mądrości tej piosenki to chyba twój poziom intelektu, szczere gratulacje!. Życzę zmądrzenia.

  • Zgadzam się! Wszyscy tylko tu narzekają! Ciekawe co by zrobili jakby sami na stołu usiedli…pewnie za przeproszeniem gów.. A nie siądą, bo się boją odpowiedzialności! Każdy ma prawo startować na Wójta – może niech wystartują Ci, którzy taki prym wiodą na tej stronie.
   I cieszę się, że ratusz remontują, bo niedługo okna by pewnie powypadały.

 4. Do @gracz83:
  Ciekawa reakcja na tekst piosenki Kabaretu “Neonówka”… Komuś się coś skojarzyło i przytoczył tekst (rzeczywiście nie najwyższych lotów, może śpiewany brzmi lepiej).
  Tekst jak tekst, kabaret jak kabaret, po co podawać nazwisko twórcy, nie sądzę żeby jakikolwiek sąd skazał go za obrazę jakiegokolwiek wójta. Myślisz, że to o naszym? Na jakiej podstawie? Masz dowody? Nieładnie…
  Podejrzewam, że Twoje gratulacje dla poziomu intelektu @iona nie były szczere. Może to był sarkazm? Może piosenkę też tak należy odczytywać? Dlaczego Ci przyszło do głowy, że ktoś kogoś oskarża o cokolwiek? Może ta piosenka to jakiś test na inteligencję?
  No i gdybyś nie zafiksował się na pierwszych kilku linijkach, może Twój wpis miałby zupełnie inny ton, np.: “Jak wynika z MĄDREGO, BEZKOMPROMISOWEGO i OBIEKTYWNEGO tekstu kabaretu, ci co narzekają (chodzi o opozycję!) też nie są święci. Brawo!” I podziękowałbyś komuś o nicku @iona, że przytoczyła coś tak trafnego.
  Ale musiałbyś przeczytać ze zrozumieniem, wtedy dotarłoby do Ciebie, że generalnie nie jest dobrze. Bo nie jest.
  Piszesz: “Bo tacy obywatele jak ty, którzy się dopominają raju w Polsce, sami łamią zasady i sprowadzają kulturę społeczną na dno.” Nie masz racji moim skromnym zdaniem. Ludzie mają prawo domagać się tego czego akurat im brakuje – może nie raju (ale co to właściwie jest RAJ, zdefiniuj go proszę) lub tego co im odebrano, lub ktoś ma zamiar odebrać pod pretekstem braku pieniędzy, podczas gdy z każdego remontowanego kąta wyziera zła wola i zatrważający brak wyobraźni.

  Do @zielonomi:
  Cieszysz się, że remontują ratusz? To fajnie. Pewnie nie odbiło się to na jakości Twojego życia w żaden sposób. Nie wyłaź ze swojej skorupki, jak Ci szczęścia wystarczy to do końca życia nikt Cię nie rozdepcze.
  Nie widzę sensu, żeby na wójta startowali ci co wiodą prym na stronie, ani ci co mają śmiałość komentować rzeczywistość u cioci na imieninach, czy przez telefon. Jeśli ośmielę się powiedzieć, że lekarz uciął mi nie tę nogę co trzeba, to nie znaczy, że sama powinnam sobie zrobić operację, ale że on ją schrzanił i powinien zrezygnować z zawodu albo podchodzić do niego bardziej odpowiedzialnie. Niech każdy robi swoje, a na wójta powinien startować człowiek, który ma odpowiednią wiedzę, lub łatwość jej przyswajania, umiejętność komunikowania się, szacunek do ludzi, zarówno tych, z którymi współpracuje jak i tych, którym służy, potrafi docenić i wykorzystać ich doświadczenie i zaangażowanie. Mile widziane jednoznaczne poczucie humoru i samokrytycyzm. To niezbędne minimum. Nikomu nie będzie łatwo posprzątać bałagan (nie wspominając o tym co się kryje pod dywanem, a o czym jeszcze nie wiemy). I jeśli masz rację, że potencjalni chętni na ten urząd boją się odpowiedzialności, to chwała im za to. Mnie tam wszystko jedno, obecny wójt może tu sobie zalegać jeszcze 25 lat, niech tylko traktuje ludzi poważnie.
  Czy to już byłby raj?

  Pozdrawiam

 5. ,,Do @gracz83:
  Ciekawa reakcja na tekst piosenki Kabaretu „Neonówka”… Komuś się coś skojarzyło i przytoczył tekst (rzeczywiście nie najwyższych lotów, może śpiewany brzmi lepiej).
  Tekst jak tekst, kabaret jak kabaret, po co podawać nazwisko twórcy, nie sądzę żeby jakikolwiek sąd skazał go za obrazę jakiegokolwiek wójta. Myślisz, że to o naszym? Na jakiej podstawie? Masz dowody? Nieładnie…
  Podejrzewam, że Twoje gratulacje dla poziomu intelektu @iona nie były szczere. Może to był sarkazm? Może piosenkę też tak należy odczytywać? Dlaczego Ci przyszło do głowy, że ktoś kogoś oskarża o cokolwiek? Może ta piosenka to jakiś test na inteligencję?”

  Tak, na pewno myślałem, że jakiś kabaret tworzył piosenkę o wójcie gminy Srokowo i zamierzam go o to podać do sądu… Twój tok rozumowania jest nielogiczny i bardzo prymitywny.

  Kto się fiksuje w swoich słowach to chyba widzą czytelnicy tego amatorskiego portalu, prowadzonego przez osoby nieznające zasad polszczyzny (przeczytaj sobie swoją wypowiedź skierowaną do mnie).

  Użytkownik iona przytoczył tekst piosenki w kontekście naszej gminy. W tym oto tekście padają słowa, że wójt to złodziej, zatem tak uważa wspomniany użytkownik iona, skoro nazywa ten tekst mądrym. Nie chodziło mi o to, ze wójta obraża twórca tej piosenki, członek kabaretu (jak zaznaczyłem wcześniej – powędrowałaś nielogicznym tokiem rozumowania – [oblany test na inteligencję ;p])

  Z ciekawości zapytam:,,Myślisz, że to o naszym? Na jakiej podstawie? Masz dowody? Nieładnie…” Gdzie jest jakiś sens w tym twoim zapytaniu i toku myślenia?

  Co do ‘raju’ – użyłem skrótu myślowego. Miałem na myśli ,,wszystko co najlepsze”, słusznie że ludzie się tego raju dopominają.

  Jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem, to zatroszcz się o swoje, gdyż mojego postu nie zrozumiałaś.

 6. Bijcie sobie brawo… Ja jako mieszkaniec Srokowa ubolewam nad tym, że istnieje ta strona, której logotyp i link sugerują, że jest ona jakąś wizytówką, ważną stroną dla gminy. Tymczasem jest to nieobiektywny, brukowy portal, który redaguje koteria, troszcząca się jedynie o to by dawać zafałszowany obraz gminy. Szkoda, że jeśli mieszkańcy okolicznych miejscowości wejdą na tą stronę to mogą pomyśleć, że jest ona jakaś oficjalna bo poziom tutejszych artykułów jest mierny.

 7. Ubolewać każdy może, jeden nad tym, drugi nad czym innym. I tyle komentarza. Aby przybliżyć ideę portalu zachęcam do przejrzenia zakładki “O nas”.
  Dla wyjaśnienia słowa “koteria” sięgnijmy do obśmianej i kultowej “Wikipedii”:
  Koteria — grupa ludzi i środowisk powiązanych ze sobą wspólnymi interesami, popierających i broniących się wzajemnie, których celem jest trwanie na różnych poziomach i wymiarach władzy.

  Cechy funkcjonowania koterii:
  ukierunkowanie na własne, egoistyczne cele, często wbrew interesowi ogółu społeczeństwa;
  wywieranie pozaprawnego wpływu na działanie struktur publicznych;
  nadużywanie stanowisk;
  intrygi;
  nepotyzm;
  niedopuszczanie i eliminowanie z życia publicznego osób niewygodnych.
  Nijak tego dopasować nie mogę do nas, tworzących portal. Choć zjawisko obce mi nie jest. Cenimy każdą opinię, te krytyczne też. Założeniem jest sprowokowanie dyskusji o naszej rzeczywistości i chyba się udało. Ponad 100 zarejestrowanych użytkowników, ponad 3000 czytelników miesięcznie to znak, że kogoś interesuje, co inni mają do powiedzenia. Proszę także nie mylić artykułów z komentarzami, na które autorzy nie mają wpływu, to odzew na czystą informację (no, może czasami zabarwioną mniej lub więcej emocjami). Jeszcze raz zachęcamy do współtworzenia tej strony – wystarczy, jeśli otrzymamy tekst na adres mailowy srokowoonline@gmail.com. Piszcie, także teksty, które stanowią kontrę dla tych postów, które już się ukazały. Najważniejsze, aby ze sobą rozmawiać a nie krzyczeć do siebie, wtedy nie zginie sens naszych słów.

 8. Władzę można mądrze lub niemądrze spożytkować, gracz83 – obserwuj, komentuj, dementuj i wprowadzaj rzeczowość do dyskusji – pozdrawiam ciepło.

 9. Do @gracz83:
  Możliwe, że nie zrozumiałam Twojego postu. Faktycznie wpisy Twoje tak ociekają złością, że ledwo się mogę przedrzeć do treści…
  Zrelaksuj się, kabaret jakiś pooglądaj, po co dyskutować z prymitywem, który nie dorasta Ci inteligencją i nie nadąża za genialnymi skrótami myślowymi?
  Nie ubolewaj nad tą stroną, przenieś się na inną, po co się tak katować?

  Piszesz: “…jest to nieobiektywny, brukowy portal, który redaguje koteria, troszcząca się jedynie o to by dawać zafałszowany obraz gminy.” – co to jest koteria już Ci wytłumaczono. “Brukowy portal”? Znajdź definicję prasy brukowej i przeanalizuj ją na zimno. A tak poważnie: w którym momencie na tym portalu zafałszowano obraz gminy? Mam przeczucie, że razi Cię coś dokładnie przeciwnego.
  Oprócz mojej marnej polszczyzny oczywiście. Zapraszam do pisania, będę się uczyć od mistrza.

 10. Ani mi w głowie się denerwować, więc nic tu złością nie ocieka ;] (może prócz twoich postów) Przytoczona definicja koterii pochodzi z wikipedii (tam każdy może napisać co chce i jak chce). Ta strona niczym od brukowców nie odbiega.

 11. Przepraszam za podwójny post… Dodam tylko, że jest demokracja (wy się martwicie, że podobna nie ma lub jest zagrożona) więc mam prawo wyrażać swoje opinie i nie odbieraj mi tego prawa czepiając się moich postów.

 12. Specjalnie dla Ciebie:
  KOTERIA – grupa osób wzajemnie się popierających, dążących wspólnie do osiągnięcia własnych korzyści wbrew interesowi społecznemu; klika (“Słownik wyrazów obcych”, Wydawnictwo Naukowe PWN)
  oraz
  BRUKOWIEC – czasopismo podające mało ważne lub sensacyjne, nie zawsze prawdziwe wiadomości (“Mały słownik języka polskiego”, Wydawnictwo Naukowe PWN)

  Zdradź jakież to korzyści osiągamy wbrew interesowi społecznemu i kiedy podaliśmy nieprawdziwe wiadomości. Jesteśmy otwarci na krytykę, wierzę, że dzięki niej można się wiele nauczyć, o sobie i o innych. Albowiem “Jeżeli wszyscy myślą tak samo, to znaczy, że ktoś nie myśli w ogóle”.

  I nie czepiam się Twoich postów tylko z nimi polemizuję, tak jak Ty z innymi. Tym bardziej nikt nie odmawia Ci prawa do nich, wyciągasz tak daleko idące wnioski, że w końcu zgubią drogę 🙂
  Jeśli jednak czujesz się obczepiony moimi komentarzami, zrezygnuję z bezpośredniej dyskusji z Tobą (tym bardziej, że – jak zauważyłeś – moja polszczyzna rzeczywiście nie dorównuje Twojej). Demokracja przede wszystkim!

  Pozdrawiam po raz ostatni, ale nie mniej serdecznie.

 13. Stoi na placu budynek gminy,
  Piękny – BORDOWY ???!!!!
  Czy to są kpiny????
  I choćbyś nie wiem jak się starał,
  Okna ZIELONE – udana para!!!! 😉

 14. gracz83 w jednym z swoich postów napisał, iż „ …. jest to nieobiektywny portal …, a poziom artykułów jest mierny.”
  Artykuły zamieszczane na tym portalu nie są fikcją. Może to nie jest piękna wizytówka naszej Gminy, ale wszystkie zawarte tu artykuły są z życia wzięte! Czyż kłamstwem jest opracowanie Komisji NIK?, Zabranie godzin religii mniejszością wyznaniowym? Zamknięcie szkoły w Jegławce, Niedopilnowanie terminów, przez co Siniec traci dofinansowanie, itp…? Kto tutaj jest nieobiektywny? Poziom artykułów może jest mierny – bo piszą go prości ludzie – nie urzędnicy, ani redaktorzy!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.