Kraków

Nasze dzieciaki są wyjątkowe, ale młodzież gimnazjalna też jest wyjątkowa. Dlatego członkowie Srokowskiego Stowarzyszenia „Sukces Każdego Dziecka” poświęcili sporo czasu na napisanie wniosku o dofinansowanie projektu a od kwietnia realizują go korzystając z pomocy znawcy owadziego świata, a szczególnie chrząszczy.

            W dniach 3-5 czerwca uczestnicy projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Tajemniczy świat owadów”  wraz z opiekunami mieli przyjemność gościć w Krakowie.

Celem naszej wyprawy był udział w  Ogólnopolskich Dniach Owada – Owady i Ludzie, które odbywały się już po raz jedenasty na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym.

 Dojechaliśmy zgodnie z planem, więc rozpoczęliśmy od udziału w kilku krótkich wykładach – oczywiście na temat owadów.

Później pracownik Uniwersytetu Rolniczego przedstawił nam małą część zbioru porównawczego. Zwiedzaliśmy też wystawy owadów żywych – krajowych i zagranicznych, oglądaliśmy kolekcję owadów preparowanych, a także wystawę fotografii entomologicznej i przyrodniczej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy rośliny owadożerne. Była też możliwość potrzymania w ręku niektórych niesamowitych współmieszkańców naszej planety.

 Po południu niektórzy przystąpili do smakowania dań z owadów, a co odważniejsi do zjedzenia żywego „robala”. Dokonaliśmy zakupów: straszyków, kokonów motyli, owadów spreparowanych oraz  do hodowli w ramach projektu malutkich modliszkek oraz pięknych chrząszczy.

            Będąc w grodzie Kraka było nie do pomyślenia, tym bardziej, że niektórzy uczniowie byli w Krakowie po raz pierwszy, by nie zaglądnąć na dziedziniec wawelski, do kościoła Mariackiego, na Kopiec Kościuszki czy Collegium  Maius. Trafiliśmy też na paradę smoków, która odbywała się w czasie naszego pobytu w tym pięknym mieście.

Wśród uczestników projektu jest już „zboczenie owadzie” – szukamy ich wszędzie – spacerując po Plantach, czy też po Ogrodzie Botanicznym. Udziela się ono także naszym rodzinom i znajomym.

            Niezapomnianych wrażeń z wyprawy do Krakowa nie zdołała zepsuć nawet nocna jazda karetką pogotowia w jedną stronę a taksówką w drugą dwóch osób z naszej grupy. Wszystko skończyło się dobrze. Wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich domów.

            Myślę, że wycieczka na XI Dni Owada pozwoliła osiągnąć zakładane cele.

                                                           Koordynator Projektu

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.