Pomysł na majówkę

W bieżącym roku przypada 700 rocznica bitwy pod Wopławkami, w której Zakon Krzyżacki rozgromił łupieżczą wyprawę wojsk litewskich na dawne ziemie plemienia Bartów, nad którymi zapanowali Krzyżacy. O starciu Krzyżaków z Litwinami w 1311 r. – nazwanym przez kronikarzy “bitwą stulecia” – mało kto dzisiaj pamięta. Rocznica jest więc okazją, żeby to zmienić. Jak to uczynić? Jest pomysł – odbędzie się rycerska inscenizacja tamtych wydarzeń.

Ta inscenizacja to szansa dla bractw rycerskich, które reprezentują Zakon Krzyżacki, by wzięły wreszcie odwet za coroczne porażki, jakie ponoszą w inscenizacjach bitwy pod Grunwaldem. W tej bitwie mają pewną wygraną. Litwini, niestety będą musieli wychylić czarę goryczy i poczekać cierpliwie do kolejnej inscenizacji grunwaldzkiej aby cieszyć się zwycięstwem.
Inscenizacja odbędzie się 2 maja 2011 r. w trzech miejscach. Rozpocznie się napadem litewskim na osadę w pobliżu kościoła w Karolewie, zbudowanego na miejscu świętego gaju Prusów. Rycerstwo zakonne dopadnie litewskich wojów przy Wzgórzu Kaplicznym w Wopławkach, gdzie rozegra się główna bitwa. Stamtąd zwycięzcy przemaszerują z jeńcami na zamek krzyżacki w Kętrzynie, gdzie odbędzie się biesiada rycerska w scenerii dziedzińca średniowiecznego zamku, przy średniowiecznej muzyce i średniowiecznym jadle (potrawach).
www.bitwawoplawki.pl

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są obowiązkowe. Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.