Kraków

Nasze dzieciaki są wyjątkowe, ale młodzież gimnazjalna też jest wyjątkowa. Dlatego członkowie Srokowskiego Stowarzyszenia „Sukces Każdego Dziecka” poświęcili sporo czasu na napisanie wniosku o dofinansowanie projektu a od kwietnia realizują go korzystając z pomocy znawcy owadziego świata, a szczególnie chrząszczy.

            W dniach 3-5 czerwca uczestnicy projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Tajemniczy świat owadów”  wraz z opiekunami mieli przyjemność gościć w Krakowie.

Celem naszej wyprawy był udział w  Ogólnopolskich Dniach Owada – Owady i Ludzie, które odbywały się już po raz jedenasty na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym.

 Dojechaliśmy zgodnie z planem, więc rozpoczęliśmy od udziału w kilku krótkich wykładach – oczywiście na temat owadów.

Później pracownik Uniwersytetu Rolniczego przedstawił nam małą część zbioru porównawczego. Zwiedzaliśmy też wystawy owadów żywych – krajowych i zagranicznych, oglądaliśmy kolekcję owadów preparowanych, a także wystawę fotografii entomologicznej i przyrodniczej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy rośliny owadożerne. Była też możliwość potrzymania w ręku niektórych niesamowitych współmieszkańców naszej planety.

 Po południu niektórzy przystąpili do smakowania dań z owadów, a co odważniejsi do zjedzenia żywego „robala”. Dokonaliśmy zakupów: straszyków, kokonów motyli, owadów spreparowanych oraz  do hodowli w ramach projektu malutkich modliszkek oraz pięknych chrząszczy.

            Będąc w grodzie Kraka było nie do pomyślenia, tym bardziej, że niektórzy uczniowie byli w Krakowie po raz pierwszy, by nie zaglądnąć na dziedziniec wawelski, do kościoła Mariackiego, na Kopiec Kościuszki czy Collegium  Maius. Trafiliśmy też na paradę smoków, która odbywała się w czasie naszego pobytu w tym pięknym mieście.

Wśród uczestników projektu jest już „zboczenie owadzie” – szukamy ich wszędzie – spacerując po Plantach, czy też po Ogrodzie Botanicznym. Udziela się ono także naszym rodzinom i znajomym.

            Niezapomnianych wrażeń z wyprawy do Krakowa nie zdołała zepsuć nawet nocna jazda karetką pogotowia w jedną stronę a taksówką w drugą dwóch osób z naszej grupy. Wszystko skończyło się dobrze. Wszyscy szczęśliwie wrócili do swoich domów.

            Myślę, że wycieczka na XI Dni Owada pozwoliła osiągnąć zakładane cele.

                                                           Koordynator Projektu

Post wyświetlono 87 razy

Dodaj komentarz

Obowiązkowe pola są zaznaczone *. Twój adres email nie zostanie opublikowany.